Gyógyító állatok: Törpe uszkárok

"Amíg meg nem tapasztaltuk, milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik." Anatole France

Az uszkár táplálása

   Igen táplálásról beszélünk, és nem etetésről. Hiszen, ha helyesen akarunk eljárni táplálni kell a kutya testét, izomzatát, csontozatát. Az egészséges, minőségi fejlődést csak minőségi táplálással érhetjük el. Persze meg is lehet etetni, például konzervvel, házikoszttal, főzhetünk is neki, de soha ne várjunk olyan eredményt ezektől, mint ha prémium-szuper premium minőségű száraztáppal etetnénk.

   Mit egyen, és mit ne egyen a kutyusunk?

   Házikoszt:

Sajnos még sokan a konyha asztalon el nem fogyott maradékkal etetnek. Ennek sem az állaga, sem pedig a vitamin, illetve az ásványianyag összetétele nem felel meg kedvencünk számára. Persze mondhatjuk, hogy mi is ezt esszük, és nincs tőle bajunk, fejlődünk is. De nem szabad elfelejteni, hogy csecsemőkorban, időskorban, a hideg beálltával, vagy a nyári hőségben, várandosság ideje alatt, és szoptatási időszakban szedünk különböző vitaminokat, étrendkiegészítőket. Ha kutyusunkat el is látjuk mellette pár kapszulával, nagyon át kell gondolnunk, hogy az éppen elfogyasztott főzelék, sülthús, parízer stb. éppen mit tartalmaz, és miben szenved hiányt. Hiszen, ha főzeléket eszünk akkor remélhetőleg több vitamint veszünk szervezetünkbe, mint a dióstésztánál, amibe inkább a szénhidrát a jelentős mennyiségű. Tehát minden nap más -más összetételü tablettát adhatnánk uszinknak.

A fogak is nagyon fontosak! Mi egy reggeli, vacsora, ebéd  után jó alaposan fogat mosunk. Pár kifejlesztették a kutyafogkefét, és fogkrémet, de tiszteletére váljon bármely gazdinak, aki minden étkezés után sikálja kutyusa fogait. Még akad olyan aki a hütőszekrényben felejtett, megromlott ételt adja kedvencének. Hát ez eszünkbe se jusson! A romlott kaja rendeteg baktériumot tartalmaz, ilyenkor a kutyusnak hasmenése lehet, még hányhat is. Súlyosabb esetben akár infúziot is kell kapnia a kiszáradás miatt. Kedvenc ebünk éppúgy lehet szalmonellás, mint mi, ha romlott ételt eszünk. És valjuk meg mi értelme, ha egy ilyen etetés után a kutya rengeteget veszít a súlyából. Nem spóroltunk, de még akár az orvosi költségre is fordítanunk kellett.

 Összevetve a házikoszt nem kutyának való eleség. 

   Főzés:

Rengeteg otthon lévő nyugdíjas szeret főzni kedvencének. Ez nem kis energia, és a növekvő gáz-villany díj sem kíméli pénztárcánkat. És megint itt a kérdés, hogy mit főzzünk. Sokan csak csírkehúst etetnek, néha kevernek bele egy kis rizst. Ennek nincs tápértéke. Ha megfelelő tápanyagellátást szeretnénk adni kedvenc kutyulinknak nagyon érteni kell hozzá, hogy miből mennyit adjunk neki. Nem véletlenül van a jó minőségű tápokon feltüntetve a fehérje, zsír, szénhidrát, hamu, vitamin, illetve különböző ásványianyagtartalom stb. Ezeknek megfelelően kell arányulni egymáshoz. És megint itt a példa, hogy a csecsemőnek nem adhatjuk azt, mint egy élsportolónak. Ugye?! A helytelen összetétel hiánybetegségeket idézhet elő. Ezek nem jelentkeznek azonnal, akár pár év is eltelhet ugy, hogy nincs különösebb tünet. És felléphet allergia is (PL:. fehérje, a túl sok fehérje etetéskor).

Csontot főzhetünk, de heti 1-2 alkalomnál ne többször! Szárnyas csontot ne, igen, még csirkét se. A szárnyesok csontja szilánkosan törik, könnyen gyomor, illetve bélsérülést okozhat. A gyakori csont etetés bélelzáródást, szorulást okoz. Semmi esetre se próbáljuk a kutyust semmiféle módon   " megfosatni", ez végzetes is lehet számára. Forduljunk állatorvosunkhoz! De milyen csontot főzzünk? Lehetőleg disznót, amin forgórészek találhatók. A velős, és a lapockacsont is jó nasi kutyusunknak. De nagyon alaposan főzzük meg, nyersen soha ne adjuk!

A fogaknak jót tesz a rágás, tisztítja, és erősíti azt.

   Konzerv:

Most sokan felszisszennek, igen, ez már jó lesz! De sajnos még mindig nem érkeztünk el a kutyának való eleséghez. Olvassuk csak el mi van ráírva a konzervek összetételére! 80% vizet tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a 450g-os konzervből a 360g víz, 90g az igazi eleség. Ez egy kicsit pazarlás, nem?

A fogaknak, és fogínynek szükségük van fizikai igénybevételre, a rágás folyamán keletkező nyomásra. Ha ez nincs meg a fogíny begyullad, a fogakon fogkő alakul ki, meglazul, majd kiesik. A puha konzervfalatokat szinte rágás nélkül behabzsolja a kutyus, és ez a bélrendszernek sem ideális. A kistermetű uszkárok ( toy, törpe) hajlamosabb a fogkövesedésre, ezért mégjobban oda kell figyelni náluk a rágás fontosságára.

   Száraztáp:

Elérkeztünk a száraztápok kategóriájához. Rengeteg száraztáp van forgalomban magyarországon. Vannak a silányabb minőségű , úgynevezett teljesértékű száraztápok, amikben nagyon sok színezőanyag található, hogy a vásárlási kedvet felkeltsék szép színes falatkájukkal. A reklámban csak úgy rebdes a kutya füle, ki tudja miért?! Ezekből a tápokból sokat kell etetni, és mivel nem minőségi összetevőkből készül az emészthetőségi százaléka nagyon alacsony. Hízik tőle ugyan a kutyus, de nem rendelkezik jelentős tápértékkel. A fogaknak már azonban megfelel.

A legjobb, leggazdaságosabb, és legegészségesebb, ha megbecsült uszkárunkat premium- szuperpremium minőségű száraztáppal tápláljuk. A gazdi megtalálja a kedvence életkorához ( kölyök-junior, felnött-adult, idős-senior), méretéhez (mini, közebes-medium, nagy-maxi, óriás-giant), energiaszükségletéhez ( vemhes-szoptatós, energy-munka),igazodó tápot. Hazánkban  nagyon nagy a választék. Azt érdemes választani amitől kedvencünk bundája csillogó, szeme tündöklő, és a székletének állaga és mennyisége is megfelelő. Nem kell ragazkodni a legdrágábbhoz, mert lehet, hogy nem az az ideális a kutyánk számára, a libamájat sem szereti minden ember. Ez a fajta táp a legpénztárcakímélöbb is, gondolom most sokan megdöbbennek, hiszen sokkal drágább, mint az eddig felsorolt eleség bármelyike. Azonban ezek a tápok nagyon jó minőségű összetevökből készülnek (csírke, hal, bárány stb.), ezért kiváló az emészthetőségi százaléka is. Kevesebb mennyiségű táp adásával sokkal jobb kondiciót sikerük elérnünk, és a bélsár mennyisége is kevesebb lesz. Vitaminok és különböző táprendkiegészítők adására sincs a premium minőségű száraztáp etetése mellett szükség, és a fogaknak kifejezetten ajánlott, hiszen a rágás által létrejött nyomás elengethetetlen feltétele az egészséges fogínynek, fogazatnak.

Uszkármentők tanácsa szerint!!!!

Nálam mindent esznek, konzervet, tápot és a finom illatok miatt a maradékból is kapnak.

Szeretik a gyümölcsöt, meglepődtem, mikor ezt láttam, de így van.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 9
Heti: 48
Havi: 23
Össz.: 41 268

Látogatottság növelés
Oldal: Táplálás
Gyógyító állatok: Törpe uszkárok - © 2008 - 2024 - torpeuszkarok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »