Gyógyító állatok: Törpe uszkárok

"Amíg meg nem tapasztaltuk, milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik." Anatole France

Uszkár ápolása

  A gondozott uszkár tartásával együtt jár a kefélés, fésülés, nyírás,a fog, a fül és a karomnyírás.Az ápolt uszkár az elegancia, és szépség mintaképe, de az elhanyagolt, nyíratlan uszkár rettentő rossz, sajnálatraméltó benyomást kelt.

  Az uszkár szőre rendszeres ápolást igényel.  Ezt már kölyökkorba el kell kezdeni. A napi ápoláskeféléssel kezdődjön. Ehhez a művelethez egy speciális gumiba tűzőtt kis nikkeltüskékből álló kefére van szükség. A szőrt először a szőrnövekedési irányával megeggyező irányba keféljük, majd azzal szemben. Először a fejtől a farok felé kefélünk, majd ugyanígy fésülünk. Először ritka, majd sűrű fogu fésüvel dolgozzunk. Mindig a bőrig át kell fésülni a szőrzetet, hogy minden kihullott szőrszálat eltávolítsunk. Az uszkárról az a hír, hogy nem hullik a szőre. Ez részben igaz is, mivel az elhalt szőrszálakat nem hullajtja el, hanem megtapadnak a többi, élő szőrszálakba, így azok csak a kefélés során távolíthatóak el. A kefélés, fésülés műveletére napi 10-15 percet szánjunk. Szerintem nem nagy áldozat, hogy gyönyörü, ápolt uszkárunk legyen, akit mindenki megcsodál.

  Az összefilcesedett szőrt gyakran nem lehet kikefélni, ilyenkor nincs más megoldás, az egészet le kell nyírni teljesen rövidre, sokszor csak a gépi nyírás a megoldás.

 Fürdetést is meg kell említeni. Az uszkár mindig is vízikutya volt, így nem árthat neki a víz. Viszont samponnal ne fürösszük túl sokat, mert ezzel megzavarjuk a bőr természetes védekező funkcióját. Bőven elég, ha 4-6 hetente fürösztönk. A fürdetést hátulról előre haladva kell kezdeni, a nedvesítést többszőr megismételve. A nedves szőrre samponos oldatot öntünk, és addig masszírozzuk a testet, amíg a piszok fel nem oldódik. Ne feledkezzünk meg a nehezen elérhető részekről, mint a hónalj, herék, mancsok. Ezután vízzel alaposan öblítsük le. Ez a művelet nagyon lényeges, mivel a nem jól kiöblített szappanos szőr allergiát is okozhat, ami viszketéssel, szőrhullással, további kellemetlenségekkel járhat. Jól nyomkodjuk ki a szőrből a maradék vizet, lehetőleg hagyjuk hogy a kutya megrázza magát, és alaposan dörzsöljük meg jó nedvszívó törölközővel. A szárítás egy jó hajszárítóval kefélés mellett történjen. Ezt addig folytassuk, amíg a szőr teljesen meg nem szárad. Az uszkárnak a szőrruhája a legszebb kincse, ezért ezt gondosan ápolni kell. A nyírást bízzuk szakemberre, rengeteg nyírási fazon közül választhatunk.( Volt egy vendégem, aki "megunta" uszkár kutyusát, és rendszeresen schnauzer formára nyiratta. Hát ilyen is van:)  ).

  A fogakat is rendszeresen le kell ellenőriznünk. Föleg a törpe uszkár jellegzetessége, a sárgás, barnás fogkő lerakódás, mely a helytelen táplálkozás egyik jele. A fogkővet rossz szájszag is kíséri, ez az egyik tünet. Ennek ellenőrzését bízzuk fogorvosra, még a kicsi fogkövet se próbálkozzunk eltávolítani, mert, ha megsértjük a fogínyt könnyen a kutyus fogába kerülhet. Már léteznek tabletták, aminek rendszeres adásával megelőzhetjük ezt a gondot.

  A túl hosszú karmokat karomvágóval kell lerövidíteni. Nagyon óvatosan kell elvégeznünk, mert könnyen megsérthetjük a karmokban húzódó véredényeket. Ha mindenképpen mi szeretnénk elvédezni a vágást, inkább kisebb szeleteket vágjunk, mint egy nagyobb darabot. Ha nem vagyunk biztos a dolgunkba inkább bízzuk szakemberre, kutyakozmetikusra, vagy állatorvosra. A túl hosszú karmok akadályozzák az állatot a mozgásban. Ez rendszerint annak az eredménye, hogy a kutya vagy puha, füves területen futkos, ahol nem tud kopni a karma, vagy keveset mozog. A városi kutyusok előnyben vannak, az aszfalton jól kopnak a karmok.

   Az uszkárnál igen fontos a rendszeres fülápolás. A füle bellül is szőrös, ezt speciális érfogó csipesszel kell eltávolítani, nehogy ott összefilcesedjen. Ilyenkor a hallójárat dugulása, összeragadása lehetséges. A fülápolás elhanyagolása gyakran súlyos hallójárat- gyulladáshoz vezethet, mely komoly fájdalmakkal jár.1-2 havonta fültisztító oldatatot cseppentünk a kutyus fülébe, majd ezt jól bemasszírozzuk, hogy feloldja a zsírt. 10 mp elteltével vattakoronggal szárazra, tisztára töröljük. Ha az uszkárunk gyakran rázza a fejét ne nyúljunk a fülébe, hanem azonnal forduljunk állatorvoshoz. Lehetséges, hogy toklász ment bele, és azzal, hogy belenyúlunk, esetleg nagyobb kárt teszünk a hallójáratba.

   Ha ezeket az ápolási tanácsokat betartjuk, egészen biztos, hogy egy impozáns, kellemes megjelenésű uszkár büszke gazdijává válunk, akit mindenki megcsodáll.

 

Uszkárok nyírása otthon

 

   Ez az oldal azoknak készült, akik vettek egy nyírógépet, vagy most készülnek venni, de nem igazán tudják még mit is kezdjenek vele, hogyan fogjanak hozzá kedvencük nyírásához.

 

   1.lépés:

 

Ha a nyíróeszközeidnek külön állandó helye van, akkor először keresd meg a kutyusod (álltalában elég csak a hátad mögé nézni, mert követ mint az árnyék)mert,abban a pillanatban, hogy benyúlsz a szekrénybe a kozmetikai-táskádért, már el is tünt. Szerintem az ágy alatt,a legtávolabbi pontba keresd, vagy az asztal alatt, vagybárhol, otthonod legsötétebb bugyraiba.:))

 

   2.lépés:

 

A legjobb, ha mindent az asztal közelébe készítünk, kefét, fésüket, nyírógépet, ollót, hajszárítót. Az asztal közelébe tegyük, de ne az asztalra, nehogy a kutyus lelökje. A gép sérülékeny, az olló könnyen kicsorbul, elmegy az éle, és minden eggyes lehajolás esély  a szökésre. A kád mellé tegyük a sampont, egy edényt amibe elegyítjük a sampont vízzel, és a törölközöt, legalább kettőt. 

 

    3.lépés:

 

Tegyük fel lógó fülü kedvencünket az asztalra, kicsit nyugtassuk meg, de ne vigyük túlzásba. Elbízza magát, most nem az a cél. 

 

Nagyon-nagyon alaposan fésüljük ki a szőrét. Ha a mindennapi ápolásnál jól dolgoztunk ez a művelet csak 10-15 percet vesz igénybe. A lényeg, hogy nagyon gondosak legyünk, szinte szálanként álljanak a szőrszálak. Akkor jó, ha egy sűrűfogú fésü is könnyen átsiklik a bundán.

 

   4. lépés:

 

Elérkeztünk a nyírás első mozzanatához. A gépre rakjuk fel a legkisebb nyírófejet,  ha állítható a gép állítsuk a legkisebb nyírótávolságra. A hátsó lábbal kezdjük. Emeljük fel az asztalról a lábacskáját és a karmok írányából az ujjak vége felé nyírjuk le a szőrt, először fellül, majd a tappancsok között. Ha nemvagyunk bátrak a párnák közötti részen ne géppel, hanem kifejezetten ehhez a művelethez kapható tappancsnyíró ollóval dolgozzunk.( Bár nekem a nyírógép biztonságosabb.) Nagyon vigyázzunk, hogy az ujjak között lévő úszóhártyákat meg ne sértsük!!! A szőrt csak az ujjacskák végéig nyírjuk le, mert különben nem igazán szép. Ugyanígy járjunk el az összes tappancson.

 

Szerintem, ha ez sikerült szusszanjunk egyet! Talán ez a legnehezebb művelet elsőre.

 

   5.lépés:

 

A farkinca következik. A faroktövet 2-5 cm hosszan nyírjuk le még mindig a legkisebb nyírótávolságra. A lenyírt rész hosszúsága attól függ, hogy kutyusunk farka csonkítva van-e. Ha nincs, akkor 5 cm, ha van, akkor annak arányába.

 

   6.lépés:

 

A pofi nyírása jön. Itt nagyon precíznek kell kennünk. A fület hátra hajtjuk, hogy a fülkagyló látszódjon. A fülkagyló felső részétől indulva a külső szemzugig nyírjuk egy vonalba. A bóbitába ne csússzunk bele nagyon. Ezt mind két felén végezzük el, majd a két szem között egyvonalban a belső szemzugok között. A fejtető írányából haladjunk a géppel az orrtükör felé. Először az orrnyergen, majd az oldali részen. A fültőtől kiindúlva nyírjunk a nyaki részen V alakot. Ez úgy nézzen ki, mint a puloverek dekoltázsa.:) A V alsó csücskétől haladjunk felfelé, a száj alsó részén keresztül  egészen az ajak széléig. Nagyon figyázzunk, hogy jól fogjuk össze a szájat, nehogy kidugja a kedves kutyus a nyelvét, könnyen levághatunk belölle egy darabot!!!

 

   7.lépés:

 

Válasszunk egy kicsit nagyobb nyírófejet, nagyobb szőrhosszúságnak. A pocak, és a combtájék belső fele következik. Igazából nem nagy ördöngösség. Fiú kutyusoknál nagyon ügyeljünk a herezacskókra, nehogy megsérüljenek!!! Tapasztalatom, hogy a kan kutyusok ilyenkor meg sem mernek mozdulni.:) A pocakot a köldökig nyírhatjuk. Télen ne legyen túl rövid, nehogy megfázzon uszkárunk. A végbéltájékon is ezzel a hosszúsággal dolgozzunk.

 

   8.lépés:

 

A kutyus teste következik. A legnagyobb nyírófejet tegyük fel gépünkre, vagy a kívánt nyírótávolságra állítsuk be. A martól haladjunk a fartő felé. Végig a gerinc vonalába, majd az oldalakon. A hátulsó lábaknál a comb felső vonalánál egy fordított U alakot hagyjunk, és az elülső lábaknál  a váll fölötti részen is hagyjunk rá. A hónalj alatt ügyeljünk, hogy jól kinyírjuk, de a vékony bőrt ne vágjuk meg!!!

 

   9.lépés:

 

A lenyírt szőrt huzzuk a szemétbe, és a kutyust lazán keféljük át, megszabadítva a már lenyírt szőrtől. Mehet a kutyus a kádba. A fürdetést nem részletezem, olvasd el az "Uszkár ápolása" címü fejezetet.

 

   10.lépés:

 

A szárítást úgy fégezzük, hogy közbe keféljük szálíránnyal ellentétes írányba a bundát. Így gyorsabban megszárad, és nagyon szép habos szőr az eredmény. Az ilyen bundával sokkal könnyebb a munka.

 

   11.lépés:

 

Az ollóval fogunk dolgozni. Egy nagy, ritkafogú fésüvel kihúzzuk a szőrt. Nem felfelé, vagy lefelé fésüljük, hanem oldalirányba. Nagyon fontos, hogy sokat fésüljük a szőrt, akár minden ollócsettintés után. Ismét a hátulsó lábbal kezdünk. A tappancsoknál lekerekítjük, és felfelé haladunk, egészen a combig.  Itt átmenetet nyírunk a hosszu szőr borított comb, és a rövidre nyírt test között. Elmagyarázni elég nehéz, a szépérzékre kell hagyatkozni. Az olló vége mindig felfelé nézzen, így lesz szép a vágásfelület. Az elülső lábakon hasonlóképp járjunk el. A comb elülső részén van egy hártyavékony bőr, erre nagyon ügyeljünk, nehogy belevágjunk!!!

 

   12.lépés:

 

Keféljük át, majd utoljára a fésüvel ismét húzzuk ki a bundát. Ha kell igazítsunk munkánkon.

 

   13.lépés:

 

Lépjünk hátra! Vegyünk egy nagy levegőt, és egésszébe szemrevételezzük mit is csináltál.

 

Gratulálok, túl jutottál az első uszkárnyírásodon!!!

 

Lehet, hogy nem túl elkápráztató a látvány, de ami biztos, hogy minden alkalommal közelebb kerülsz a tökéletességhez. A 10.nyírás után már nagyon jól fog sikerülni. Sokan az első nyírás után ki sem merik vinni kedvencüket az utcára sétálni. De van olyan is aki annyira büszke rá, hogy alig várja, hogy megmutathassa barátainak. Remélem Te az utobbi csoportba kerülsz.

 Sajnos csak egy éve vagyok uszkár tulajdonos és az ápolásukat a mai napig tanulom és gyakorlom. Az általam közre adott tanácsot az Uszkár mentők oldaláról másoltam ide, ugyanis ennél szakszerúbb és jobb leírást nem találtam.

Köszönet érte az eredeti szerzőnek!!!

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 15
Heti: 50
Havi: 25
Össz.: 41 270

Látogatottság növelés
Oldal: Uszkárok ápolása
Gyógyító állatok: Törpe uszkárok - © 2008 - 2024 - torpeuszkarok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »